دکتر سـلامت
ارتباطـی نویـن میـان
من و دکترم!

لیست مقالات
جدیدترین مقالات
جدیدترین مقالات
محبوبترین مقالات
محبوبترین مقالات
تاثیر آواز خواندن بر سلامتی
اگر تا به حال میل به آواز خواندن به شما دست داده است—چه زیر دوش حمام، چه در اتومبیل، یا شاید هم در مهمانی که هیچکس را آنجا‌‌ نمی‌شناختید—باید باآغوش باز پذیرای آن باشید. این هنر باستانی نه تنها حس خوبی به آدم‌‌ می‌دهد، بلکه‌‌ می‌تواند سلامتیتان را هم تقویت کند، احساس درد و ناراحتیتان را برطرف کند و حتی عمرتان را طولانی تر کند.
 
اگر از صدایتان به جز صحبت کردن، برای آواز خواندن هم استفاده کنید، فواید بسیار زیادی نصیبتان‌‌ می‌شود. سوزانا هانسر، رئیس دپارتمان موسیقی درمانی در دانشگاه موسیقی برکلی،‌‌ می‌گوید، "وقتی به جای حرف زدن، آواز‌‌ می‌خوانید، در صدایتان آهنگ، موسیقی و اوج و حزیز دارد که باعث‌‌ می‌شود بتوانید خود را عمیق تر بیان کنید. ازآنجا که خواندن عملی درونی است (که به بدن ما مربوط‌‌ می‌شود) مطمئناً تغییراتی را در جسممان پدید‌‌ می‌آورد."
 
آواز خواندن استرس و درد را کاهش‌‌ می‌دهد
 
براساس گفته های پاتریشیا پرستون رابرتز، یک متخصص موسیقی درمانی در شهر نیویورک، تحقیقات ومطالعات ثابت کرده است که آواز خواندن موجب پایین آوردن ضربان قلب، فشار خون، و استرس‌‌ می‌شود. او از آواز برای کمک به بیمارانی که از انواع مختلف بیماری ها و مشکلات روحی و فیزیکی رنج‌‌ می‌برند، استفاده‌‌ می‌کند.
 
او‌‌ می‌گوید، "برخی افرادی که دچار آسیب های روانی شده اند گاهی اوقات دوست دارند بدن فیزیکیشان را ترک کنند. به نظر‌‌ می‌رسد که آواز خواندن خیلی از راه های عصبی که درد از آن عبور‌‌ می‌کند را‌‌ می‌بندد."
 
آواز خواندن برای سالخورده ها
 
به نظر‌‌ می‌رسد که آواز خواندن، مخصوصاً به صورت دسته جمعی، فواید بسیار زیادی را برای افراد سالخورده به همراه دارد. در تحقیقی که برای بررسی تاثیر آواز خواندن بر سلامت افراد 55 سال و بالاتر انجام گرفت، در مدرسه موسیقی در واشنگتن، یک گروه آوازخوانی مخصوص سالخورده ها شکل گرفت.
 
افراد سالخورده ای که در این گروه آواز شرکت داشتند (به همراه سالخورده های دیگری که در گروه های نویسندگی و نقاشی شرکت داشتند) درمقایسه با افرادی که در گروه کنترل بودند، پیشرفت بسیار قابل ملاحظه ای در وضعیت سلامتی خود داشتند. ازجمله پیشرفتهای آنها،‌‌ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
 
- 30 مرتبه ویزیت دکتر کمتر
 
- مشکلات بینایی کمتر
 
- بروز افسردگی کمتر
 
- نیاز کمتر به دارو
 
- افتادن ها و سایر آسیب دیدگی های کمتر
 
حتی محقق اصلی این تحقیق، دکتر کوهن، رئیس مرکز پیری و سلامتی در دانشگاه جورج واشنگتن،  هم از تاثیرات شگرفی که تحقیق به اثبات رساند، متعجب بود. او در این رابطه‌‌ می‌گوید، "تعجب من به خاطر این نیست که آواز خواندن عملی فایده بخش است، تعجبم از شدت تاثیر آن بر وضعیت سلامت شرکت کننده است. سن متوسط این شرکت کننده ها 80 سال بود. این سن همانطور که‌‌ می‌دانید بالاتر ازسن قابل انتظار است، بنابراین اگر بخواهیم واقعبینانه نگاه کنیم، اگر قرار باشد تاثیری ایجاد شود، انتظار ما این خواهد بود که مرگ و میر گروه شرکت کننده نسبت به گروه کنترل کمتر بوده اشد. اینگه پیشرفت وضعیت سلامتی آنها تا این حد زیاد بوده مایه تعجب است."
 
خود شرکت کننده ها هم پیشرفت هایی را در وضعیت سلامتی خود مشاهده کردند که از قرار زیر است:
 
- داشتن احساسی بهتر هم در زندگی روزمره و هم هنگاه آواز خواندن
 
- ارتقاء کیفیت صدای عادیشان
 
- پیر نشدن تن صدای صحبت کردنشان
 
- تنفس آسانتر
 
- فرم بدنی بهتر
 
 
 
آواز خواندن و بیماری آلزایمر
 
دکتر اسمیت از انجمن آلزایمر که‌‌ می‌خواست بیشتر روی تاثیر آواز خواندن بر داشتن احساس بهتر تحقیق کند، گروه آوازی برای افراد مبتلا به جنون، مشکلات حافظه و بیماری آلزایمر، برپا کرد.
 
او در این رابطه‌‌ می‌گوید، "ما با اشتیاق و علاقه زیادی کار گروه را دنبال‌‌ می‌کردیم. خانواده ها باور دارند که این گروه زندگی آنها را بهتر کرده و به طریقی باعث شده که افراد حال بهتری داشته باشند و بیشتر عمر کنند."
 
کلیو بالارد، رئیس تحقیقات انجمن آلزایمر‌‌ می‌گوید، "قسمت هایی از مغز که با حرف زدن عمل‌‌ می‌کند متفاوت از قسمتی است که روی موسیقی پردازش‌‌ می‌کند که آن قسمتی است که این امکان را فراهم‌‌ می‌کند که حتی افرادیکه قادر به حرف زدن نیستند هم بتوانند از موسیقی لذت ببرند. مردم از انجام کارهای گروهی لذت‌‌ می‌برند و شواهد زیادی وجود دارد که ثابت‌‌ می‌کند فعالیت اجتماعی برای افراد مبتلا به زوال عقل مفید است."
 
مربی آواز، لیز مک ناتن در این زمینه‌‌ می‌گوید، "این جلسات تاثیرات مفیدی بر قدرت شناخت، توانایی های فیزیکی و احساسی شرکت کننده ها داشته است. به نظر‌‌ می‌رسد که موسیقی توانایی دست یافتن به کلمات را دارد. موسیقی آنقدر قدرتمند است که حتی افرادیکه توانایی حرف زدن خود را از دست داده اند هم‌‌ می‌توانند به آوازها و اشعار آن دست پیدا کنند."
 
آواز خواندن سیستم ایمنی و سلامت عمومی بدن را ارتقاء‌‌ می‌دهد
 
تحقیقات مختفی نشان داده است که آواز خواندن‌‌ می‌تواند سیستم ایمنی بدن را هم تقویت کند. تحقیقی که در دانشگاه فرانکفورت در آلمان انجام گرفت، نشان داد که مقدار هموگلوبین A و کورتیزول—نمادهای تقویت سیستم ایمنی-- اعضای یک گروه آواز بعد از خواندن یکی از آوازهای موتزارت، بالا رفته است. فقط گوش دادن به موسیقی به تنهایی این تاثیر را به دنبال ندارد.
 
در تحقیق دیگری، اعضای یک گروه آواز، پرسشنامه هایی را برای گزارش واکنش های فیزیکی و روانی خود به آواز خواندن پر کردند. این افراد اینطور گزارش کردند:
 
- تقویت ظرفیت ریه
 
- انرژی بالاتر
 
- تسکین آسم
 
- فرم بدنی بهتر
 
- قویت حس ریلکسیشن و اوضع و احوال روحی و اعتماد به نفس
 
 
 
آواز خواندن و هنر بعنوان یک روش درمانی پذیرفته شده است
 
این روزها در سراسر جهان، انواع و اقسام هنرها بعنوان روش های درمانی شناخته شده اند. درواقع، در تحقیقی که توسط انجمن هنر در سلامت در امریکا انجام گرفت، مشخص شد که 68 درصد از بیمارستان های تحت تحقیق درمیان روش های درمانی خود از هنردرمانی نیز استفاده‌‌ می‌کنند.
 
ناجویکوف، رئیس این انجمن میگوید، "هنر به بیمارستان ها کمک کرده است که تسهیلات خود را انسانی تر کنند. این یک ارتباط اجتماعی وب به حساب‌‌ می‌آید و احساس بیماران را نسبت به بهبودی خود، تقویت‌‌ می‌کند. این روش ها واقعاً رضایت بیماران را از نحوه درمان خود چندبرابر‌‌ می‌کند."
اگر‌‌ می‌خواهید داوطلب باشید، آواز خواندن در بیمارستان شروع بدی نیست—نه فقط برای بیماران، برای خودتان هم.
 
نظر دهید.
تعداد نظرات (0)
* نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
شرح نظر :
* کد امنیتی :
brbrbqji.gif
hkhmhifh.gif
igihidgc.gif
jcjciygx.gif
تمامی حقوق مادی و معنوی این پرتال برای دکترسلامت
محفوظ واستفاده از مطالب فقط با ذکر منبع مجاز است.
  شرکت طراح نرم افزار پیشگام
  www.tnp.co.ir       
با دکتر سلامت تماس بگیرید
دکتر سلامت
نمونه کار های ما
egdxefcb.jpghhhihpfl.jpgididikgg.jpgiziyjfhb.jpg
jvjtaehw.jpgavasazir.jpgbrbnbujm.jpgcncicpal.jpg
تلفن:                                         35513178-041
091-49133940                         
..................................................................
دورنگار:                                    35519910-041
..................................................................
ایمیل:                     E   info@doctor-salamat.ir
                                              ali.jodiry@gmail.com
..................................................................
آدرس: تبـریـز، بلوار 22 بهمن، مجتمع تجاری و اداری میلاد،   A
طبقه سوم، واحد 302
..................................................................

 

 
اطلاعات تماس
تغییر رنگ